Jak si pronajmout byt v České Třebové a „nešlápnout vedle“? Před podpisem smlouvy si vše zkontrolujte – trocha opatrnosti nikdy neškodí!

Sháníte pronájem bytu v České Třebové? Ptáte se známých, listujete inzertními novinami nebo procházíte internetové realitní portály? Tak to už vám zřejmě došlo, že zde nabídka nájemních bytů není nijak rozsáhlá. Město, které má přibližně 15 tisíc obyvatel, by si bezpochyby „zasloužilo“ více než nějakých 15 až 20 volných bytů. Zhruba tolik jich je totiž aktuálně k dispozici. Pokud však nutně potřebujete bydlet, je pravděpodobné, že si i z takto omezené nabídky nakonec vyberete. Až se vám to podaří, měli byste si ještě zkontrolovat alespoň několik nejdůležitějších formalit, abyste takříkajíc „nešlápli vedle“. Věřte, že toho není málo, co by vám radost z nového bydlení mohlo dříve či později pokazit.

Jaké formality máme na mysli? Jaká úskalí mohou být s takovým pronájmem spojena? Hned uvidíte!

Pronájem bytu v České Třebové seženete od 6 000 Kč měsíčně

Problém s nedostatkem činžovních bytů trápí téměř celou Českou republiku. Existují města, kde je nabídka v tomto segmentu realitního trhu téměř nulová. Poptávka po pronájmech vzhledem k extrémním pořizovacím cenám tuzemských nemovitostí přitom neustále stoupá. Není tedy divu, že rostou také činže a to už i v menších městech. V České Třebové se ceny pronájmů letos nijak citelně nezměnily a tak nejmenší byt stále seženete za nějakých 6 tisíc korun měsíčně. Zdražování je však zřejmě i zde pouze otázkou času. Jak citelné bude, záleží na řadě okolností.

Některé z odborných prognóz hovoří o tom, že průměrná činže v České republice by mohla jen do konce příštího roku vzrůst až o 30 %. Jde však o průměr a je tedy pravděpodobné, že významnější zdražení zaznamenají města, která jsou dlouhodobě nejvíce vyhledávaná. Praha nebo Brno mezi nimi určitě chybět nebudou. Česká Třebová však jistě zůstane pod tímto průměrem. Nestane-li se ovšem něco zcela mimořádného.

Ukázka z nabídky pronájmů v České Třebové (06/2022)

DispoziceUžitná plocha v m2DetailyNájemné v Kč
1+kk351.NP, cihla, částečně zařízený6 000
2+kk461.NP, cihla, po rekonstrukci8 500
2+1583.NP, panel, po rekonstrukci9 000
2+1731.NP, panel, nezařízený10 000
3+1901.NP, panel, po rekonstrukci14 000

Co se může pokazit

Ve chvílí, kdy se vám podaří objevit pronájem, který vás zaujme a který byste po finanční stránce bez problémů „utáhli“, zůstaňte obezřetní! Jednoduše nepodlehněte okamžitému nadšení. Proč? Protože existuje celá řada věcí, které se ještě mohou pokazit. Například? Nájemní smlouva, která vám bude předložena k podpisu, může mít zásadní nedostatky. Takové, které vám později způsobí nejeden problém. Může se také stát, že vám majitel bytu nabídne pronájem jen na základě ústní dohody, tedy bez smlouvy. A výjimečně lze rovněž narazit na podvodníka, který se za vlastníka nemovitosti pouze vydává.

Je toho zkrátka dost, na co je nutné dát pozor. Proto vám trochu poradíme, jak se s podobnými nástrahami co nejlépe vypořádat.

Beze smlouvy? Ani omylem!

Na pronájem bytu bez řádné smlouvy, která bude mít písemnou podobu, byste rozhodně nikdy kývnout neměli. Zcela se tím vydáte do rukou vlastníka nemovitosti, který může záhy začít jednat všelijak. A to přesto, že se na první pohled třeba jeví jako naprosto seriózní člověk. Za měsíc se například rozhodne, že vám zvedne činži o tisíc korun. Co s tím, když nemáte nic písemně? Buď na požadavek přistoupíte nebo můžete hledat střechu nad hlavou jinde. A co když si už po čtvrt roce usmyslí, že přenechá byt někomu, kdo nabízí více než vy? Máte v ruce smlouvu s výpovědní lhůtou? Ne? Smůla! Ze dne na den jste „na ulici“!

Co je psáno, to je dáno

Základním předpokladem bezproblémového nájemního vztahu je dobře sepsaná smlouva. To vám potvrdí každý realitní makléř. Přestože je řada věcí v obecné rovině ošetřena občanským zákoníkem, například vaše právo na nahlášení trvalého pobytu, může detailně propracovaná smlouva předejít pozdějším komplikacím. Podívejte se proto alespoň na nezbytné minimum, které by v tomto dokumentu určitě nemělo chybět:

  • Identifikace smluvních stran (především jména a rodná čísla)
  • Co je předmětem dohody (pronájem konkrétní nemovitosti)
  • Stanovení činže a dalších plateb – například za služby (výše, způsob a datum úhrady, vyrovnání nedoplatků atd.)
  • Kauce a její výše
  • Doba platnosti smlouvy
  • Výpovědní lhůta (pouze tehdy, je-li dohoda sjednána na dobu neurčitou)
  • Předávací protokol

Katastr nemovitostí vám dá jistotu

Přenechání formalit profesionálovi je nejrozumnější krok, který můžete učinit před tím, než se do nového bytu nastěhujete. Realitní makléř si se vším poradí nejlépe. Bude to sice za provizi, věřte ale, že zpravidla nejde o vyhozené peníze.

Sjednáváte si pronájem sami? Pak kromě písemné smlouvy nezapomeňte na věc, která je ze všeho nejdůležitější. Ujistěte se, že jednáte s člověkem, jemuž nemovitost skutečně patří nebo alespoň s někým, kdo má oprávnění s ní nakládat. Katastr nemovitostí vám v tomto ohledu udělá neocenitelnou službu. Jméno pronajímatele uvedené ve smlouvě se musí shodovat se jménem, které v katastru objevíte v kolonce „vlastník“. Tak na to myslete včas. Dříve, než se někomu podaří vás podvést!

Slyšeli jste už o někom, kdo při hledání nájemního bytu narazil na podvodníka? Ano? A jak to s dotyčným člověkem dopadlo?