Jaké jsou nejlepší způsoby, jak šetřit peníze? Tipy na konkrétní způsoby

Dokážete si každý měsíc odložit rozumnou částku a přemýšlíte, jaký je ideální způsob, kde si svoje peníze spořit? Nebo máte k dispozici vyšší sumu peněz a uvažujete nad tím, jak byste je co nejlépe zhodnotili? Náš článek vám přináší 9 tipů na to, jakým způsobem si lze šetřit peníze – některé z nich jsou určeny téměř pro každého, jiné jsou zase vhodné spíše pro movitější občany. Většina Čechů dokáže ušetřit údajně jen 2500 Kč měsíčně. I s tím se dá při složeném úroku a dlouhodobé investici udělat zajímavá investice. Jaké jsou tedy v dnešní době možnosti a co patří k jejich největším výhodám?

1) Ukládání peněz na spořicí účet

Jedna z nejčastějších a nejoblíbenějších forem spoření. Pokud si chcete šetřit peníze a netoužíte po žádných investicích ani jiném riziku, je pro vás založení spořicího účtu jednou z ideálních možností. Jedná se v podstatě o klasický bankovní účet, jenž má ale oproti tomu běžnému vyšší úročení. Peníze na něj může vkládat víceméně podle libosti, standardem je i to, že je máte běžně k dispozici. Tento typ účtu nabízejí všechny velké banky, od České spořitelny přes Komerční banku a ČSOB až po Raiffeisenbank, Air Bank a řadu dalších. Výše úročení závisí mimo jiné i na výši vkladu, vyplatí se také sledovat různé akční nabídky – rozdíly v úrocích bývají docela značné a správným výběrem účtu tak můžete ušetřit nemalé peníze.

2) Termínovaný vklad

Alternativa ke spořicímu účtu, která má ovšem jednu zásadní výhodu a jednu nevýhodu. Plusem jsou vyšší úroky a tím pádem lepší zhodnocení vašich úspor, naopak zásadním negativem termínovaného vkladu je to, že si peníze nemůžete kdykoliv vybrat. Stejně jako v předchozím případě, tak i zde platí, že termínovaný účet si můžete založit u většiny bank, kromě nich se ale dají sjednat také u řady spořitelních družstev. O své peníze u banky se rozhodně bát nemusíte, jsou vždy ze zákona pojištěny. Výši úroku ovlivňuje doba vkladu – rozlišujeme totiž krátkodobé (maximálně do roka), střednědobé (na dva až čtyři roky) a dlouhodobé termínované vklady, které jsou na čtyři a více let. Dále se pak termínované vklady rozdělují i podle jiných kritérií, jako je způsob ukončení, typ úroku (pevný nebo variabilní) nebo podle měny (koruna nebo cizí měny).

3) Investice do podílových fondů

Pokud vám nevadí trochu zariskovat a můžete si to dovolit, zajímavou možností jsou investice do podílových fondů. Ty už nejsou určeny úplným laikům a k takové finanční operaci je třeba něco o dané problematice vědět, nebo to probrat s důvěryhodným finančním poradcem. Výnosy z podílových fondů jsou nicméně mnohem zajímavější než výnosy ze spořicích účtů či termínovaných vkladů. Pozitivní je, že tuto možnost nabízí i řada bank, takže pokud vás tato forma spoření (investice) zajímá, můžete se obrátit přímo na svou banku, kde vám dokáží nejlépe poradit s ohledem na vaši bonitu a finanční situaci.

4) Nákup dluhopisů

Další z možností pro ty, kteří chtějí svoje peníze zhodnotit, je nákup dluhopisů. Jedná se o cenné papíry, které jsou vydávány nejčastěji státem, mnohdy ale i právnickými osobami (firmami). Dluhopisy se dělí podle řady kritérií – podle splatnosti (krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé), podle způsobu úročení nebo podle tzv. emitenta (vydavatele). Pro vydání dluhopisu je vždy podmínkou jeho schválení od České národní banky. Koupí dluhopisu můžete nejen zajímavě investovat peníze, ale třeba i podpořit svoje oblíbenou firmu – nedávno vydalo dluhopisy i Šabatovo zmrzlinářství, takže pokud zvažujete investici do dluhopisu a máte rádi zmrzlinu, už víte, co si vybrat.

5) Investice do akcií

Investovat do akcií se dá v dnešní době internetu a chytrých mobilních telefonů velmi snadno a rychle. Pokud ale v tomto nejste moc zběhlí, doporučujeme si předem nastudovat více informací. V každém případě investice do akcií jsou zajímavou možností, jak – i velmi výrazně – zhodnotit svůj kapitál a pokud se vyznáte ve světě byznysu, můžete si tak přijít na velmi slušné peníze. V Česku se na investování do akcií hodně zaměřuje zejména Fio banka, která má k těmto účelům i vlastní aplikace (e-Broker pro PC a notebooky a Smartbroker pro mobily a tablety). Fio banka mimo jiné umožňuje i vyzkoušení demo verze aplikace e-Broker, poskytuje obchodní účet zdarma a bezplatný přístup jak na české, tak i na zahraniční burzy. Pro začátečníky tuto možnost určitě doporučujeme. Jeden ze zajímavých a rozumných přístupů k investicím do akcií je pohled RozumnéhoInvestora.

6) Investice do půjček (např. P2P)

Peníze se dají investovat do lecčeho – jednou z nejzajímavějších možností, která se objevila v posledních letech, jsou P2P půjčky. Jedná se o úvěry, kde si lidé půjčují sami mezi sebou prostřednictvím online platformy, která vše zastřešuje. Lídrem na trhu u nás jsou Zonky a ty můžeme rozhodně doporučit – ať už si chcete vyzkoušet investice, ale nemáte na to moc peněz (stačí vám jen pár stovek) nebo pokud chcete investovat hlavně bezpečně a jen s minimální mírou rizika. Více informací o projektu Zonky naleznete například v této recenzi.

7) Investice do cenných kovů (např. zlato)

Zajímavou možností, jak si spořit peníze – a zároveň je i zhodnotit – jsou investice do cenných kovů. Zpravidla se jedná např. o zlato (často ve formě malých cihliček), stříbro, dále pak různé pamětní a staré mince, zlaté slitky apod. Mnoho odborníků se navíc domnívá, že právě drahé kovy mají před sebou velkou budoucnost a takováto investice se vám tak může velmi výrazně vyplatit. Pokud ale nejste experty, vždy se raději předem poraďte s odborníkem – na trhu řádí spousta šmejdů, kteří např. v časopisech inzerují zcela bezcenné mince, které vydávají jako cenné kovy – dejte si na tyto podvodníky pozor.

8) Investice do nemovitostí, pozemků apod.

Skvělou investicí do budoucna vždy byly, jsou a i v budoucnu nesporně budou nemovitosti – zejména byty, domy, případně pozemky atd. Nákup nemovitosti je sice často nesmírně drahý a jen málokdo si ho může dovolit z vlastních úspor – obvykle jej lidí řeší např. hypotečními úvěry, nicméně vzhledem k tomu, jak neustále ceny bytů rostou, je to určitě vynikající investice, jež se vám může zhodnotit skutečně královsky. Možná namítnete, že při splácení hypotéky vám nezůstane moc peněz – koupě bytu jako investice je ale zajímavá právě v tom, že jej můžete třeba desítky let pronajímat studentům či jiným zájemcům a mít tak pravidelný příjem z pronájmu. Po splacení hypotéky pak můžete dál inkasovat nájem, byt sami využívat nebo s ním nakládat dle libosti.

9) Šetření hotovosti doma, tzv. do slamníku

Na úplný konec článku jsme si nechali asi tu nejméně zajímavou možnost, jak si spořit peníze. Šetřit si peníze doma v hotovosti je už v dnešní době pro většinu lidí spíše přežitek a nesmysl, nicméně jsou skupiny občanů, kteří jinou možnost nemají – třeba ti, kteří jsou v exekuci a účet u banky mít proto nemohou. Jinak ale tato varianta nemá v podstatě žádné výhody – banky jsou pojištěné a vaše peníze jsou u nich v naprostém bezpečí a žádné riziko, že by vám je někdo ukradl nehrozí – zatímco doma 100% jistotu obvykle nemáte. Samozřejmě jsou případy, kdy lidé přijdou i o své úspory v bance, ale to se týká těch, kteří např. naletí podvodníkům, kterým pošlou peníze, dají jim svoje heslo apod. Pro rozumného a odpovědného člověka není uložení úspor v bance žádným rizikem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.