Byznysu s oddlužením se zatahuje obloha

Navzdory osvětě i trpkým zkušenostem je stále mnoho lidí, kteří se dostávají do dluhové pasti, ze které hledají cestu formou oddlužení. O oddlužení rozhoduje soud na základě podané žádosti. Této situace využívá mnoho soukromých firem, které nabízejí dlužníkům pomoc ve formě zpracování žádosti.

Za tuto službu však vyžadují nepřiměřeně vysoké poplatky. Tomuto nešvaru hodlá vláda ČR udělat přítrž, a proto připravuje novelu zákona, která by měla zakázat poskytování „oddlužovacích služeb“ za peníze. Výjimku budou mít pouze advokáti a notáři. Ostatní poskytovatelé budou muset požádat o akreditaci ministerstvo spravedlnosti.

Neetický byznys

Ministerstvu spravedlnosti a odborné veřejnosti vadí činnost mnoha komerčních subjektů, které vydělávají na tíživé situaci lidí a nabízejí jim oddlužení. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby si na této činnosti nezakládali svůj byznys. Mnohdy nabízejí oddlužení i lidem, kteří zdaleka nesplňují zákonné podmínky pro povolení oddlužení soudem, resp. pro vyhlášení osobního bankrotu. Řadě těchto subjektů nejde o poskytování kvalifikovaných služeb, ale hlavně o generování zisku. V důsledku nekvalitně zpracovaného návrhu, soud nepovolí osobní bankrot a dluh takto postižených lidí se ještě navýší.

Oddlužení za peníze

Ministerstvo spravedlnosti vychází ze stanoviska České advokátní komory z roku 2012, dle něhož je sepsání návrhu na oddlužení za úplatu právní službou, ke které nemůže stačit pouze živnostenské oprávnění na poradenské a konzultační činnosti. Podle názoru ministerstva je činnost těchto soukromých subjektů nelegální a jejím důsledkem je pouze jejich zisk a okrádání dlužníků. Často si účtují víc, než by si účtoval advokát, přičemž téměř polovina návrhů je soudy zamítána.

Výše poplatků

Poplatek za sestavení návrhu na vyhlášení osobního bankrotu se pohybuje obvykle od osmi do dvaceti tisíc Kč a je nevratný i v případě, že soud návrh zamítne. Přitom neziskové organizace Člověk v tísni při finanční tísni poskytují tyto služby zdarma a mnohé advokátní kanceláře zhruba za polovinu uvedených částek. Řada dlužníků se nechá přesvědčit zprostředkovateli, kteří je sami vyhledají a lákají je na to, že vše za ně vyřídí, aniž by museli někam chodit a něco sepisovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.