O která povolání je zájem a kde platí nejvíce?

Česká Republika se může nyní pochlubit extrémně nízkou nezaměstnaností, od které se očekává tlačení růstu mezd. To ovšem ještě neznamená, že se mají všichni stejně dobře. Pojďme se společně podívat, které profese jsou z hlediska platů nejvýhodnější a v jakých pozicích je sháňka po nových pracovnících.

Nízká nezaměstnanost je důvodem, proč jsou zaměstnavatelé nuceni zvyšovat mzdy. Jen odměňování však přestává stačit a firmy tak musí přehodnotit i svou nabídku finančních benefitů. Loňské nominální mzdy vzrostly oproti minulému roku o 4,3% a podle odhadů se budou dále šplhat až na hranici 5%. „Volných uchazečů o práci je minimum, počet nabízených pozic oproti tomu silně roste a růst bude i v roce 2017. Zaměstnavatelé tedy vedle zvyšování mezd a benefitů musejí přemýšlet i o způsobech, jak své zaměstnance motivovat a prohlubovat jejich loajalitu, očekává Martin Ježek z Grafton Recruitment.

Situace je však rozdílná trh od trhu. Tak například odvětví IT a telekomunikací nabízí až sto tisíc pro systémového architekta v Praze, ovšem ta stejná pozice je v Olomouci ohodnocena částkou výrazně nižší a to 60 tisíci. A podobně se to má i u většiny dalších pozic v tomto segmentu.

Silný růst mezd zaznamenává momentálně průmysl. Zde se opět mzdy liší v závislosti na jednotlivé kraje, ovšem rozdíly zde nejsou tak markantní. Největší poptávka je po specialistech v oboru strojírenství, konstruktérech, technolozích a výrobních inženýrech. Chybí také velké množství CNC operátorů.

Co se týče administrativy, tak i zde dochází k růstu platů. Poptávka je zde především po advokátních koncipientech. A vůbec nejvíce nedostatkovým zbožím jsou v dnešní době asistenti, což se pozitivně odráží na platových nabídkách.

Velmi výrazný nárůst mezd zaznamenává také stavebnictví, farmacie a bankovnictví. Zde všude je nedostatek lidí a od toho se odrážejí také platové nabídky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.